Infolinia:
570003116690016116
Wytrzymałość tkaniny na rozdarcia, a także zaplamienie to jeden z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnej kanapy lub krzesła. Bez względu na kolor i wzór, każdy mebel będzie wyglądał niechlujnie, gdy zostanie zniszczony lub zabrudzony. Dlatego podpowiadamy, jak wybrać najtrwalszą tapicerkę, jeśli nie znasz się na materiałach!
Poszukując idealnego mebla do salonu czy jadalni, musimy zwrócić uwagę na to, jak dana tkanina sprawdza się w praktyce – w końcu chcemy, aby posłużyła nam dłużej niż kilka miesięcy. Musimy przy tym myśleć o ewentualnych zdarzeniach, które mogą wpłynąć na żywotność takiego materiału. Zbyt miękkie, luźno tkane obicia mogą prezentować się pięknie i być bardzo miłe w dotyku, ale po dłuższym użytkowaniu nie będą już tak efektowne. Szkodzą im przede wszystkim pazury zwierząt – szczególnie koty uwielbiają ostrzyć sobie pazurki o sofę, więc jeśli nie obcinamy im pazurów lub nie zabezpieczamy kanapy w żaden sposób, można mieć pewność, że prędzej czy później pojawią się na niej odstające nitki, a może nawet rozdarcia.
Również obecność małych dzieci w domu może pogorszyć stan kanapy. Maluchy często brudzą meble, rozlewają na nich napoje czy jogurty, a nawet szorują po nich twardymi i ostrymi przedmiotami lub kredkami. Częste czyszczenie kanap niestety nie wpływa korzystnie na ich żywotność. Trzeci czynnik, którego często nie bierze się pod uwagę, to po prostu intensywne użytkowanie kanapy. Jeśli masz w zwyczaju codziennie siedzieć na niej w szorstkich jeansach, tkanina obiciowa na kanapę z czasem może się wytrzeć, jeśli nie będzie odpowiednio dopasowana.
W sklepach meblowych dostępne są bardzo dobre meble pokryte tkaniną plamoodporną. Jeśli Twoim głównym zmartwieniem jest tendencja domowników do picia napojów czy kawy na kanapie lub nawet stawianie kubków bezpośrednio na siedzisku lub podłokietniku – to będzie najlepszy wybór. Plamoodporny materiał na sofę ma w sobie nanocząsteczki, które skutecznie blokują płyny przed wnikaniem do środka. Oznacza to, że przez długi czas płyn nie wsiąknie w kanapę, czyli nie przeniknie do wypełniającej siedzisko pianki. W tym czasie zdążysz spokojnie pójść do kuchni po papierowy ręcznik, by zebrać nadmiar napoju, a delikatne pozostałe zabrudzenie wytrzesz z łatwością wilgotną ściereczką z mikrofibry. Takie tapicerki występują w różnych wersjach – są bardziej szorstkie i gładkie, dzięki czemu możesz dopasować je idealnie do swoich preferencji.
Na krzesłach najlepiej sprawdzają się tkaniny, które nie wycierają się od intensywnego użytkowania. Tę samą tapicerkę można zastosować na sofie, która jest bardzo często użytkowana w salonie. Najczęściej wykorzystywana jest plecionka – materiał o charakterystycznym splocie, dość szorstki, ale gwarantujący wiele lat wspaniałego wyglądu bez uszkodzenia struktury. Na kanapach i fotelach sprawdzi się też żakard, szenil czy mikrofaza – tkaniny, które są bardzo wytrzymałe, ale przy tym gładkie i miłe w dotyku. Jedną z bardziej odpornych, zarówno na plamy, jak i na wycieranie tkanin, jest skóra, również w wersji ekoskóry. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to dobry wybór dla posiadaczy kotów, które uwielbiają ostrzyć na niej swoje pazurki.
W przypadku posiadania psów, które mają pozwolenie na spanie na kanapach, można pokusić się o wybór mebli ze skóry lub ekoskóry. Psy nie mają tendencji do drapania mebli, jednak zostawiają na nich sporo sierści – tę dużo łatwiej będzie usunąć z gładkiej skórzanej powierzchni, niż z szorstkiej plecionki. Dla posiadaczy kotów lepszym wyborem będzie materiał gładki, ale o solidnej strukturze – świetnie sprawdza się tu welur. To gładka, miękka tkanina, z której łatwo można usunąć kocią sierść, a która przy drapaniu pazurkami nie powoduje szybkiego wydostawania się pojedynczych nitek na zewnątrz, czy powstawania dziur. Tkanina obiciowa na kanapę powinna być nie tylko piękna, ale i praktyczna – zwróć uwagę na opis jej właściwości, gdy kupujesz konkretną sofę, a będziesz mógł wybrać tę najlepszą do swojego domu!